Wykonanie odpowietrzenia w instalacji centralnego ogrzewania
Wykonanie odpowietrzenia w instalacji centralnego ogrzewania

Odpowietrzenie w instalacji c.o. jest bardzo ważnym elementem, o którym nie wolno zapomnieć. Bowiem powietrze, które znajduje się w instalacji, może stać się przyczyną ogromnych problemów oraz awarii. A każda awaria instalacji generuje spore, dodatkowe i przede wszystkim niepotrzebne koszta.

Powietrze, które znajduje się w rurach, to nie tylko mieszanka tlenu, dwutlenku węgla czy azotu. W jego skład wchodzą także gazy powstałe w wyniki korozji czy przemian chemicznych. O jakie dokładnie gazy chodzi? Chociażby o metan, wodór czy siarkowodór.

Bez regularnego odpowietrzania instalacji, nieusunięte pęcherzyki powietrza zablokują w końcu przepływ wody. Sytuacja ta nazywa się korkiem gazowym i jest tak samo niebezpieczna, jak mikropęcherze, powstające w wyniku zmiany temperatury oraz ciśnienia. Jak sobie poradzić z tym problemem i odpowietrzyć instalację c.o? Czy potrzebujemy do tego specjalistycznych narzędzi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w kolejnej części artykułu.

Odpowietrzanie instalacji – grzejniki

Odpowietrzanie grzejników jest najbardziej znanym, domowym sposobem, który sprawdzi się przy niewielkiej instalacji. Wystarczy do tego proste narzędzie, takie jak chociażby śrubokręt. Warto mieć pod ręką jakieś naczynie bądź szmatkę, by wytrzeć wodę, która może przy odpowietrzaniu się pojawić. Jednym z głównych objawów zapowietrzenia się instalacji są różnego rodzaju stukoty i szmery. W momencie przerwania przez powietrze strumienia wody, w instalacji może pojawić się suchobieg, czyli zjawisko, które będzie pompowało gazy, czyli powietrze. Dodatkowe ciepło, wynikające z tej sytuacji sprawi, że tarcia w łożyskach mogą doprowadzić do uszkodzenia na przykład pierścieni ślizgowych. A to gwarantuje nam potrzebę wymienienia kilka najważniejszych elementów. Żeby temu zapobiec, należy regularnie wykonywać odpowietrzanie. Jeżeli ma się pod ręką gotowe rozwiązania w postaci narzędzi, czynność ta nie jest aż tak skomplikowana.

Pomocnicy – odpowietrzniki

Samo odpowietrzanie nie jest jednak gwarancją na to, że pozbędziemy się szkodliwego powietrza z instalacji. Pomocne w tym procesie będą specjalne odpowietrzniki, w które powinna być wyposażona każda duża i niewielka instalacja centralnego ogrzewania. Takie urządzenie samodzielnie usuwa gazy, w czasie jej napełniania oraz eksploatacji. Ich instalacja nie jest skomplikowana. Montuje się je najczęściej na automatycznym kotle, rozdzielaczach, a także przy każdym grzejniku. Regulacje odpowietrzników dzielimy na tę automatyczną (dotyczy to umiejscowienia na przykład bezpośrednio przy kotle), a także na ręczną. Ręczna polega na regulacji za pomocą na przykład śrubokrętu czy specjalnego klucza. Obie wersje mają wiele plusów, jednak ta automatyczna jest bardziej wrażliwa na wszystkie zanieczyszczenia, z jakimi może się spotkać instalacja c.o. Dodatkowo odpowietrzniki, zwłaszcza automatyczne, dobiera się do dużych instalacji, ponieważ są one wtedy najbardziej wydajne.

Strona www.heatingsystems.pl korzysta z ciasteczek (cookies). Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do naszej polityki prywatności.

Polecamy:

Kominki Grzewcze

Wykonanie strony: Łukasz Bany