Dobór i wykonanie kominów oraz odprowadzenia spalin
Dobór i wykonanie kominów oraz odprowadzenia spalin

Sam dobór i wykonanie kominów w budynku nie jest takim łatwym zadaniem, ze względu na to, że dodatkowo należy zamontować instalację spalinową. Odprowadzenie spalin jest prawdopodobnie najważniejszą czynnością, jaką należy zrealizować, w momencie montowania kominów różnego rodzaju. Takie systemy, jednocześnie kominowe i spalinowe, można różnie klasyfikować. Dlaczego?

Powód leży w różnych kryteriach, na przykład związanych z przeznaczeniem czy z konstrukcją. Dobór należy zacząć zawsze od odpowiedniego sklasyfikowania grzewczych urządzeń. Odpowiednie rozwiązanie musi być przemyślane.

Sposoby na dobór kominów

Urządzenia grzewcze, wspomniane we wstępie, dzielą się na trzy różne typu, kolejno A, B i C. Dzielą się również ze względu na odprowadzenie spalin i doprowadzenie powietrza. Każdy z typów różni się między sobą. Typ A oznacza urządzenia o małej mocy – wtedy odprowadzanie spalin nie jest rzeczą konieczną. Typ B to urządzenia, które powinny być podłączone pod indywidualny system kominowy, który oczyszcza powietrze i wydala spaliny. Typ  C natomiast posiada zamkniętą komorę spalania – można powiedzieć, że sam w sobie radzi sobie ze spalinami i powietrzem.

Ich duża różnorodność sprawia, że pozostają jedną z najważniejszych kryteriów, podobnie jak dostosowanie systemu kominkowego do budynku. Warto wspomnieć, że istnieje więcej niż tylko kilka rodzajów kominków, które można za pomocą poniższych wytycznych odpowiednio dobrać. Przede wszystkim można spotkać się z:

  • kominem pracującym w nadciśnieniu i podciśnieniu,
  • kominem niskotemperaturowy do temperatury 200°C,
  • kominem średniotemperaturowy o temperaturze 200–450°C,
  • kominem wysokotemperaturowy o temperaturze 450–650°C,
  • kominem ze spalaniem suchym lub mokrym,
  • kominem odpornym lub nieodpornym na pożar sadzy.

Przepisy mówiące o urządzeniach grzewczych z otwartą komorą spalania, jasno określają, że takie urządzenie musi być podłączone do indywidualnego przewodu kominowego. Dodatkowo podstawą i gwarancją jednocześnie niezawodności oraz bezpieczeństwa użytkowania jest prawidłowo dobrany komin, który nie zagraża bezpieczeństwu. Warto tutaj wspomnieć, że nie jest istotny materiał, z którego korzysta się przy jego produkcji. Ważniejsze jest zachowanie odpowiednich parametrów i analiza działań przed jakimkolwiek zakupem.

Odprowadzanie spalin – instalacja spalinowa

Instalacja spalinowa pozwala, w zależności od urządzenia grzewczego, odprowadzać szkodliwe spaliny oraz doprowadzić powietrze. Taka instalacja może się składać z wielu dodatkowych elementów, które w zależności od wymagań budynku i komina, bardzo dobrze się sprawdzą. Chodzi tutaj między o przerywacze, czujniki np. ciągu, klapy spalinowe. Można wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe, a nawet przeciwwybuchowe. Wszystkie, które mogą zwiększyć jakość użytkowanej instalacji, zarówno kominkowej, jak i instalacji spalinowej, niezwykle ważnej w procesie bezpiecznego korzystania z kominów w obrębie całego budynku.

 

Strona www.heatingsystems.pl korzysta z ciasteczek (cookies). Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do naszej polityki prywatności.

Polecamy:

Kominki Grzewcze

Wykonanie strony: Łukasz Bany