Dobór, rodzaje i montaż pomp ciepła
Dobór, rodzaje i montaż pomp ciepła

Ogrzewanie budynków za pomocą pompy ciepła niesie ze sobą dużo plusów i minusów. By cały system pracował dobrze, warto zastosować się do kilku zasad. Dotyczą one nie tylko doboru i montażu pomp ciepła, ale również wcześniejszego zdecydowania o rodzaju pompy, w którą zainwestuje się pieniądze. Dzięki temu można spokojnie działać i instalować w budynku odpowiednią instalację. Jej wybór, wbrew pozorom, również jest prosty. Warto jednak przyjrzeć się rodzajom pomp ciepła i przeanalizować swoje energetyczne potrzeby.

Odpowiedni dobór pomp ciepła

Pompa ciepła będzie spełniać oczekiwania tylko wtedy, kiedy dokładnie określimy dobór mocy całej instalacji. W tym celu należy również skojarzyć całość, by określenie było jak najbliżej prawdy. Każdy budynek ma inne zapotrzebowanie na energię cieplną, z tego względu niezbędne będą takowe pomiary. Warto w nich uwzględnić takie urozmaicenia cieplne, jak ogrzewana podłoga.

Aby dobrze obliczyć i dobrać pompę ciepła, najlepiej zatrudnić w tym celu specjalistę. Nie każdy musi znać się na typowo technicznych rzeczach, które umożliwiają stworzenie maksymalnie wydajnej instalacji. Zasada doboru przez profesjonalną firmę sprawdzi się najlepiej w przypadku budynków użytkowych.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła pobierają ciepło z trzech źródeł. Są to: powietrze, woda lub grunt. Wybór źródła zależy nie tylko od finansów, ale także od lokalizacji lokalu oraz strefy klimatycznej. Wbrew pozorom ten ostatni punkt jest bardzo ważny, zwłaszcza pod względem pompy ciepła gruntowej czy wodnej. Prosta instalacja, polecana małym lokalom, opiera się na dolnym źródle, jakim jest powietrze. Podczas zimy jednak pompa pracuje mniej wydajnie, a to za sprawą zimnych i mroźnym miesięcy. Aby dalej pompa była taka wydajna w zimę, po jej unieruchomieniu włącza się elektryczna grzałka – a koszty rosną.

Najczęściej wybieraną jest pompa, która korzysta z gruntu. Dlaczego? Pozwala na ogromną wydajność, tworząc duże zasoby energii. Może być ona wykorzystywana w halach produkcyjnych i w innych lokalach, w których energia cieplna jest najbardziej potrzebna. Woda, jako źródło energii, wymaga od użytkownika wywiercenia studni, a to oznacza dodatkowe koszta. Z tego powodu pompa ciepła, korzystająca z gruntu, sprawdzi się w przypadku budynków użytkowych najlepiej i będzie najtańszym wyborem.

Profesjonalny montaż pomp

Pompa ciepła i jej wybór to nie wszystko. Aby cała instalacja poprawnie działała, należy podczas instalacji przestrzegać wszystkich zasad. W tym celu powinno się zadbać jednocześnie o dolne źródło ciepło, czyli to związane ze źródłem energii (grunt, woda lub powietrze). Górne źródło oznacza grzejniki i ogrzewanie płaszczyznowe, jak w przypadku podłogi w budynku. Ważny jest również układ roboty, czyli wszystkie urządzenia, pobierające energię i transportujące ją do środka budynku. Każdy z tych elementów powinien być potraktowany jako odrębne urządzenie – dzięki temu montaż pompy ciepła będzie się odbywał dokładnie i zniweluje w przyszłości ewentualne straty cieplne.

Strona www.heatingsystems.pl korzysta z ciasteczek (cookies). Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do naszej polityki prywatności.

Polecamy:

Kominki Grzewcze

Wykonanie strony: Łukasz Bany